جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی مخصوصاً زمانی که برای شستشوی ظروف عجله دارید، دردسر بزرگی محسوب می ‌شود. در چنین شرایطی از برنامه روزمره خود عقب می‌ مانید، علاوه بر آن احتمال دارد آب در کف آشپزخانه سرازیر شود. از آنجا که بیشتر وسایل آشپزخانه برقی هستند، خیس بودن محیط می ‌تواند به آن ها آسیب برساند. برای ادامه مقاله جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی با ما همراه باشید.

لازم است بدانید همیشه حدود دو لیوان آب در قسمت حوضینگ ماشین وجود دارد. این میزان آب کمک می‌ کند تا بوی ناخوشایند داخل دستگاه نپیچد. اما گاهی اوقات جمع شدن آب در ظرفشویی به قدری زیاد است که از بخش‌ های زیرین آن خارج می ‌شود. این حالت غیر طبیعی است و نیاز به بررسی تخصصی دارد.

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

مهم ترین دلایلی که منجر به جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی می شوند؟

تجمع آب در کف ظرفشویی بستر مناسبی را برای رشد باکتری ها  و سایر عوامل بیماری زا فراهم می‌ آورد. به همین دلیل در صورت مواجهه با این مشکل ضروری است بلافاصله چاره ای برای رفع آن بیندیشید. در زیر مهم ترین دلایل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی را ذکر کرده‌ ایم تا بتوانید با اقدام سریع به این مسئله خاتمه دهید.

چیدمان نادرست ظروف

اگر ظروف را بی دقت و روی یکدیگر بچینید، آب نمی‌ تواند به درستی از دستگاه تخلیه شود. برای اطلاع از نحوه چیدمان درست ظرف‌ ها بهتر است دفترچه راهنمای ماشین را مطالعه نمایید.

مسدود شدن فیلتر

اگر متوجه شده‌ اید که در انتهای فرآیند شستشو آب داخل ظرفشویی جمع می ‌شود، به احتمال زیاد مشکل به انسداد فیلتر مربوط است. برای این که بخش فاضلاب دچار گرفتگی نشود، فیلتر ذرات بزرگ غذا و احیاناً زباله‌ ها را در خود نگه می‌ دارد. حال اگر این قطعه با مواد غذایی و آشغال مسدود شده باشد، مشکل عدم تخلیه آب رخ می‌ دهد. در چنین شرایطی لازم است برای تمیز کردن فیلتر و رفع ایراد جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا قفسه پایینی دستگاه را بردارید تا فیلتر را ببینید.
  • سپس فیلتر را در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید. توجه داشته باشید که در مدل ‌های استوانه‌ ای باید قطعه را برای بیرون آوردن در جهت بالا بکشید.
  • اکنون باید فیلتر را با استفاده از یک برس نرم زیر آب گرم کاملاً تمیز کنید.
  • نهایتاً قطعه را در جایگاه مخصوص قرار دهید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

معیوب بودن پمپ تخلیه

پمپ تخلیه با کمک پروانه آب را به بیرون از ظرفشویی هدایت می‌ کند. بنابراین در صورت معیوب بودن این قطعه امکان دارد آب ناشی از شستشو درون دستگاه تجمع پیدا کند. در این حالت برای این که مطمئن شوید ایراد از ناحیه پمپ است، می‌ توانید آن را با مولتی متر تست کنید. پس از بررسی‌ های لازم اگر متوجه شدید پمپ خراب است، تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ را به کارشناسان ما بسپارید.

انسداد لوله فاضلاب

از جمله دلایل دیگری که به جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی می ‌انجامد، انسداد لوله فاضلاب است. دلیل این امر چربی ها و روغن ظروف هستند که به تدریج باعث گرفتگی لوله‌ ها می ‌شوند. در صورت انسداد این مسیر آب مجدداً به داخل دستگاه برمی ‌گردد. بنابراین باید شلنگ را از لوله فاضلاب خارج نمایید و آن را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید. اگر بررسی‌ ها نشان داد لوله فاضلاب مسدود شده، برای برطرف کردن این مشکل از جرمگیر استفاده کنید.

گرفتگی شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه قطعه‌ ای است که پمپ تخلیه را به محل تخلیه اتصال می‌ دهد. بنابراین چنانچه این بخش مسدود شود یا پیچ بخورد، فرآیند تخلیه آب به درستی انجام نمی‌ گیرد. برای برطرف کردن چنین مشکلی ابتدا شلنگ تخلیه را در قسمت زیرین سینک بررسی کنید و در صورت وجود پیچ خوردگی ایرادات را برطرف نمایید.

اقدام دیگری که می‌ توانید برای رهایی از مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی انجام دهید، برطرف کردن گرفتگی شلنگ تخلیه است. به این منظور نخست دستگاه را خاموش کنید و پنل جلویی آن را بردارید. سپس شلنگ را از پمپ تخلیه جدا سازید و از یک جسم بلند و باریک برای باز کردن آن کمک بگیرید. البته گاهی اوقات رفع انسداد شلنگ امکان پذیر نیست و قطعه نیاز به تعویض دارد.

صدمه دیدن شیر برقی

شیر برقی از جمله قطعات مهم ظرفشویی است که ورود و خروج آب را تحت کنترل دارد. از آنجا که این قطعه هوشمند است، میزان آب لازم برای شستشوی ظروف را بررسی می ‌کند. حال اگر شیر برقی آسیب ببیند، آب بیشتر از میزان لازم وارد دستگاه می شود. بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی مقداری آب در کف دستگاه جمع شده و قادر به خروج نباشد. از آنجا که تعمیر شیر برقی امکان پذیر نیست، در صورت بروز چنین مشکلی کارشناسان اقدام به تعویض قطعه می‌ کنند.

اشتباهات کاربر

بسیاری اوقات جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ربطی به خود دستگاه ندارد و به اشتباهات شما برمی ‌گردد. برای مثال ممکن است به جای استفاده از قرص و مواد شوینده مخصوص از مایع ظرفشویی معمولی استفاده کرده باشید. لذا بهتر است به دقت دفترچه راهنمای ماشین را بخوانید تا نحوه کار کردن با آن را بیاموزید.

خراب شدن برد الکترونیکی

برد الکترونیکی فرامین را از شما دریافت می کند و آن را به قطعات مختلف انتقال می دهد. در واقع می توان گفت عملکرد تمام بخش های ظرفشویی توسط برد الکترونیکی کنترل می‌ شود. لذا دور از انتظار نیست که با خرابی برد مراحل شستشو تکمیل نشده و دستور تخلیه آب صادر نشود. با توجه به این که برد قطعه ای حساس است، افراد عادی از عهده تعمیر آن بر نمی‌ آیند. به همین دلیل اکیداً توصیه می کنیم در چنین مواردی از تکنسین‌ های کارکشته کمک بگیرید.

مسدود شدن بازوهای اسپری

در صورتی که بازوهای اسپری مسدود شده باشند، به طور غیر مستقیم باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی می شوند. بازوهای اسپری طی پروسه شستشو روی ظروف آب می ‌ریزند تا چربی ها و مواد غذایی آن ها از بین بروند. به مرور زمان املاح موجود در آب سخت یا غذا باعث انسداد سوراخ‌ های ریز بازوهای اسپری می‌ شوند. در چنین حالتی بازوها نمی ‌توانند آب را در تمام محفظه توزیع کنند. به همین دلیل لازم است هر چند وقت یک بار این بخش ها را تمیز نمایید.

گرفتگی پوشش شکاف هوا

پوشش شکاف هوا در بخش کناری شیر آب تعبیه شده است. این قطعه پس از مدتی با ذرات کوچک مواد غذایی مسدود شده و مانع خروج آب می شود. جهت تمیز کردن پوشش شکاف هوا ضروری است روکش بالایی آن را بردارید و در جهت بالا بکشید. سپس زباله‌ ها و ذرات غذای تجمع یافته در این قسمت را تمیز کنید. نهایتاً روکش را مجدداً ببندید و عملکرد ظرفشویی را از نظر تخلیه آب ارزیابی نمایید.

بی توجهی به تعمیر و نگهداری ظرفشویی

یکی از عوامل مهمی که باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی می شود، بی توجهی نسبت به تعمیر و نگهداری آن است. برای پیشگیری از مشکلات مربوط به تخلیه آب باید دستگاه شما به طور مرتب سرویس شود. بررسی‌ های دوره‌ ای مواردی مانند تمیز کردن فیلتر، ارزیابی شلنگ، رفع انسداد بازوهای اسپری و… را شامل می ‌شوند. بنابراین باید هر ۶ ماه یک بار برای تعمیر و نگهداری ظرفشویی خود از کارشناسان ماهر کمک بگیرید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی سامسونگ

دلیل جمع شدن آب در ظرفشویی خاموش

گاهی جمع شدن آب در ظرفشویی هنگامی اتفاق می‌ افتد که دستگاه شما خاموش است. در این حالت باید ابتدا بررسی کنید که آب موجود همراه با کف است یا خیر. چنانچه مشاهده کردید در آب مقادیری کف وجود دارد، نشان دهنده این است که فرآیند تخلیه به درستی انجام نمی‌ گیرد.

اما اگر آب بدون کف بود، به احتمال زیاد مشکل از جانب شیر برقی است. در صورت خرابی این قطعه ماشین ظرفشویی حتی در حالت خاموش نیز آبگیری می ‌کند. در چنین شرایطی برای عیب یابی دقیق و رفع عیوب دستگاه خود حتماً با پشتیبانی 24 ساعته زودکمک 1662 تماس بگیرید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =