جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر برد یخچال سامسونگ

تعمیر برد یخچال سامسونگ هنگام خرابی این قطعه بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا برد الکترونیکی حکم مغز دستگاه را دارد و دستورات لازم را برای عملکرد بخش های مختلف به آن ‌ها صادر می کند. برای مثال دستورات مربوط به کارکرد کمپرسور، راه افتادن فن، روشن و خاموش شدن موتور و… را به این قطعات می فرستد تا آغاز به کار نمایند. حال اگر برد نقص فنی پیدا کند، عملا یخچال بلا استفاده می ماند و ظرف مدت کوتاهی تمام مواد غذایی فاسد می شوند. در این مقاله به تعمیر برد یخچال samsung و ایرادات رایج آن می پردازیم.

تعمیر برد یخچال سامسونگ

چه موقع تعمیر برد یخچال سامسونگ الزامی است؟

در یخچال های امروزی سامسونگ به غیر از برد الکترونیکی اصلی، یک برد نمایشگر نیز در دستگاه تعبیه شده است. گاهی برد اصلی کاملا سالم بوده و فقط برد نمایشگر دچار نقص فنی می شود. اگر نشانه هایی همچون خاموشی صفحه نمایش یخچال را دیدید، به احتمال زیاد برد نمایشگر خراب شده و نیاز به تعمیر یخچال سامسونگ است. وجود یکی از علائم زیر نشان می دهد که در اسرع وقت باید تعمیر برد یخچال سامسونگ انجام گیرد:

 • چنانچه حین روشن بودن، دستگاه به یک باره خاموش شود.
 • در صورتی که یخچال فریزر به برق وصل باشد، اما کار نکند.
 • اگر عملکرد یخچال توام با ایجاد سر و صدای زیاد باشد.
 • ظاهر شدن کدهای خطای F1، C1 و F10g نیز حاکی از خراب شدن برد اصلی هستند.

علت خرابی برد یخچال فریزر سامسونگ چیست؟

عوامل مختلفی باعث خرابی برد الکترونیکی می شوند که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • نفوذ آب به برد اصلی
 • نوسان جریان برق
 • پشت گوش انداختن تعمیر سایر قطعات یخچال

نفوذ آب به برد اصلی

گاهی اوقات هنگام شستشوی آشپزخانه یا تمیز کردن یخچال آب وارد محفظه برد اصلی شده که سبب آسیب دیدن این قطعه یا حتی سوختن آن می شود.‌ بنابراین بهتر است که هنگام نظافت یخچال حتما آن را از برق بکشید تا احتمال خرابی برد کاهش یابد.

نوسان جریان برق

نوسانات جریان برق می تواند به قسمت های مختلف یخچال از جمله برد الکترونیکی صدمه برساند. در این حالت باید برای تعمیر برد یخچال سامسونگ و برطرف کردن ایرادات آن از یک فرد متخصص کمک بگیرید. کارشناسان توصیه می کنند که برای پیشگیری از این امر حتما از محافظ برق مخصوص یخچال استفاده کنید. محافظ برق بین پریز و یخچال قرار می گیرد و در صورت کاهش یا افزایش غیر طبیعی ولتاژ، برق متصل شده به یخچال را قطع می کند تا به قطعات آن آسیب نرسد.

پشت گوش انداختن تعمیر سایر قطعات یخچال

چنانچه یکی از قطعات یخچال ایراد پیدا کند و اقدامات لازم برای تعمیر آن انجام‌ نگیرد، ممکن است که برد هم خراب شده یا حتی بسوزد.‌ به همین دلیل ضروری است که در صورت مشاهده هرگونه نقص در دستگاه یا ظهور ارور روی نمایشگر یخچال بلافاصله بخش خراب را تعمیر نمایید. زیرا سهل انگاری در این رابطه می تواند منجر به از کار افتادن کامل برد شود و نهایتا نیز هزینه زیادی را روی دست شما بگذارد.

مراحل تعمیر برد الکترونیکی یخچال سامسونگ

برد اصلی یکی از قطعات حساس یخچال است که تعمیر آن نیاز به تجربه و دانش فنی بالا دارد. به همین ضروری است که این کار را به کارشناسان نمایندگی سامسونگ بسپارید تا از خرابی مجدد دستگاه جلوگیری شود. مراحل تعمیر برد یخچال سامسونگ یا تعویض آن به شرح ذیل است:

 • مرحله اول: جریان برق را قطع کنید
 • مرحله دوم: پوشش برد الکترونیکی را بردارید
 • مرحله سوم: جدا سازی سیم‌ های برد
 • مرحله چهارم: تعمیر یا تعویض برد
تعمیرات برد یخچال سامسونگ

جریان برق را قطع کنید

قبل از هر اقدامی لازم است که دوشاخه یخچال را از برق جدا سازید، سپس آن را به حرکت دهید تا از دیوار فاصله بگیرد. فرآیند تعمیر برد و رفع ایرادات آن ممکن است که نیم ساعت یا بیشتر طول بکشد، از این رو بهتر است که مواد غذایی را به یخچال دیگری منتقل نمایید.

پوشش برد الکترونیکی را بردارید

محل قرار گیری برد الکترونیکی در مدل های مختلف یخچال سامسونگ متفاوت است. به نحوی که این قطعه گاهی روی سقف دستگاه تعبیه می شود و در برخی مدل ها نیز در پشت وسیله قرار می گیرد. پس در این مرحله باید محل برد را پیدا کنید، سپس به کمک پیچ گوشتی اقدام به باز کردن پیچ‌ های پوشش آن نمایید تا پوشش کاملا جدا شود.

جدا سازی سیم‌ های برد

در قدم بعدی لازم است که سیم‌ های برد جدا گردند، البته بهتر است که پیش از خارج کردن سیم‌ ها از برد عکس بگیرید تا جای کابل ها را فراموش نکنید. در برخی از یخچال ها بسته به نوع کانکتور، خاموش کردن اتصالات و باز کردن زبانه قفل نیز ضروری هستند.

تعمیر یا تعویض برد

اگر شدت مشکلات ناچیز باشد، تعمیر برد یخچال سامسونگ امکان پذیر است، اما در صورت سوختن آن باید قطعه تعویض شود‌. برای تعمیر هیچ گاه به تنهایی اقدام نکنید و کار را به یک فرد با تجربه بسپارید. به منظور جایگزین کردن برد جدید هم قطعه را در جایگاه مخصوص قرار دهید و با توجه به عکس گرفته شده در مراحل قبل کلیه سیم‌ ها را به دقت وصل کنید. سپس پیچ‌ های پلاستیکی پوشش را ببندید تا برد محکم در جای خود ثابت بماند.

هزینه تعمیر برد یخچال samsung

هزینه تعمیر برد یخچال samsung به مولفه های مختلفی بستگی دارد که یکی از آن ها وسعت خرابی ها است. برای مثال گاهی تنها AC یا خازن برد خراب می شود که با هزینه کمی می توان آن را تعمیر کرد. اما بعضی اوقات ممکن است که AC مرکزی آسیب ببیند که رفع ایرادات آن نیاز به بودجه بیشتری دارد.‌ علاوه بر آن بردهای یخچال در کیفیت های مختلفی ساخته می شوند که قطعا هزینه تعمیر قطعات مرغوب تر بیشتر است.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفده =