جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی

اگر اخیرا با مشکل باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی روبرو شده اید، باید بدانید که عوامل مختلفی از شوینده های بی کیفیت گرفته تا نقص فنی دستگاه موجب بروز این مسئله می شوند. در چنین شرایطی پس از پایان یافتن عملیات شستشوی ظروف، همچنان بقایا و تکه های حل نشده  قرص در داخل ماشین دیده می شود.

این مشکل علاوه بر این که عدم شستشوی مناسب ظروف را به دنبال دارد، باعث هدر رفتن آب و نیروی برق نیز می گردد. در ادامه به شما خواهیم آموخت که چطور ایراد حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی را برطرف کنید.

باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی

بررسی علل باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات ماشین ظرفشویی عملیات شستشوی ظروف را به خوبی انجام نمی دهد، به طوری که تکه های قرص در کف آن به چشم می خورد. در این شرایط ظروف به خوبی تمیز نمی شوند، علاوه بر آن بوی بدی نیز از دستگاه به مشام می رسد. علل مختلفی موجب باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی می شوند که مهم ترین آن ها را می توانید در ادامه مطلب بخوانید.

میدونی چرا ماشین ظرفشویی سامسونگ آب را تخلیه نمی کنه؟ با خوندن این مقاله همراه من شو

1. ظاهر شدن ارور

چنانچه در حین فرآیند شستشو روی صفحه نمایش‌ پیغام خطا یا Error ظاهر شود، دستگاه متوقف شده و کار تمیز کردن ظروف را ناقص انجام می دهد. پس احتمال دارد که مواد شوینده به طور کامل استفاده نشود و مقداری از آن در کف وسیله باقی بماند.  

2. استفاده از قرص فاسد

اگر تاریخ انقضای قرص ماشین ظرفشویی گذشته باشد، به احتمال زیاد باز نمی شود. بنابراین بهتر است که تاریخ مصرف قرص را از روی جعبه آن بررسی کنید. البته راه دیگری نیز برای پی بردن به فساد قرص وجود دارد. به این صورت که در یک لیوان مقداری آب داغ بریزید، سپس قرص ظرفشویی را داخل آن بیندازید و ده دقیقه منتظر بمانید. اگر مشاهده کردید که قرص داخل آب حل نشده و به شکل تکه های شناور روی سطح لیوان باقی مانده، نشان می دهد که تاریخ انقضای آن به اتمام رسیده است.

3. استفاده از قرص بی کیفیت

دلیل دیگر باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی بی کیفیت بودن آن است. مواد شوینده نامرغوب به مرور زمان در مسیر عبور قرص به سمت مخزن رسوب کرده و آن را مسدود می کنند. همچنین قرص ها دارای پوششی هستند که پس از خیس شدن باعث باز شدن آن می شود. در برندهای نامعتبر این پوشش جنس مرغوبی ندارد، لذا از حل شدن قرص جلوگیری می کند. همچنین اگر مواد شوینده را در محیط گرم و مرطوب نگهداری نمایید، احتمال زیادی وجود دارد که باز نشود.

حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی

4. چیدمان نادرست ظروف

اگر چیدمان ظروف اشتباه باشد، ممکن است که درب دستگاه از باز شدن درب جاپودری ممانعت کند‌. در این حالت مطمئنا قرص ها حل نخواهند شد؛ لذا ابتدا باید نحوه چیدمان درست ظروف را بیاموزید. برای مثال همواره بشقاب ‌ها را در قفسه پایین بگذارید، به طوری که روی آن ها به سمت وسط باشد. همچنین ظروف بزرگ مانند دیس و تخته آشپزی را در قسمت کناره‌ ها و عقب ظرفشویی قرار دهید.

5. نامناسب بودن دمای آب

یکی دیگر از دلایل باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی این است که دمای آب پایین است و نمی تواند حرارت لازم برای حل شدن آن را فراهم کند. حداقل دمایی که به این منظور لازم است حدود ۱۱۵ درجه فارنهایت می باشد، در غیر این صورت پوشش قرص باز نمی شود.

در دستگاه های مدرن و جدید معمولا ترموستاتی جهت اندازه گیری دمای آب تعبیه شده است. به این صورت که دما پس از سنجش توسط حسگر روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی نشان داده می شود. اما اگر ظرفشویی شما قدیمی باشد، می توانید دما را به صورت دستی و توسط یک دماسنج اندازه بگیرید. اگر مشاهده کردید که درجه حرارت آب مناسب نیست، احتمالا المنت هیتر خراب شده و باید توسط نمایندگی سامسونگ تعمیر گردد.

6. باز نشدن درب جا قرصی به دلیل خراب شدن سوییچ

پس از این که ماشین ظرفشویی شروع به کار می کند، حدود ۲۰ دقیقه بعد درب بخش شوینده باز می شود. اما گاهی سوییچ یا سنسور آن به خوبی عمل نمی کند و درب بسته می ماند، در نتیجه شاهد باز نشدن قرص در ظرفشویی خواهید بود.

در این حالت باید ابتدا درب جایگاه مواد شوینده را بررسی نموده و از آزاد بودن سوییچ آن اطمینان حاصل نمایید. یکی از راه کارهای رفع مشکل سوییچ این است که آن را از طریق یک پارچه مرطوب کمی نم دار نمایید. سپس ماشین را ریست کرده و مجددا برنامه شستشو را تنظیم کنید. اگر با این روش مشکل برطرف نشد، لازم است که دستگاه خود را برای تعمیر به یک متخصص بسپارید.

7. انسداد مسیر عبور قرص به سمت مخزن

گرفتگی مسیر عبور مواد شوینده نیز می تواند منجر به باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی شود. قرص هایی که برای تمیز کردن ظروف مورد استفاده قرار می گیرند، پس از افزایش دمای آب از قسمت جاپودری به سمت مخزن حرکت می کنند. حال اگر این مسیر مسدود شده باشد، ماده شوینده نمی تواند وارد مخزن ظرفشویی شود‌ و مقداری از آن به صورت حل نشده باقی می ماند.‌

مهم ترین عاملی که سبب بسته شدن مسیر عبور می شود، استفاده از قرص های نامرغوب است. زیرا این مواد رسوباتی را از خود به جای می گذارند که به تدریج محل ارتباط جاپودری و مخزن را مسدود می کنند.

8. خراب شدن دیسپنسر علت دیگر حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از عواملی که باعث حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی می شود، آسیب دیدن دیسپنسر است؛ زیرا این قطعه طی فرآیند شستشو و در یک زمان خاص قرص را باز می کند. چنانچه عملیات شستشو پیش از فعالیت دیسپنسر متوقف گردد، ماده شوینده حل نمی شود.

در چنین مواقعی باید دستگاه را خاموش کنید و درب آن را یک بار باز و بسته نمایید. سپس مجددا دکمه پاور را بفشارید تا برنامه شستشو از اول اجرا شود. با این کار دیسپنسر به کار می افتد و می تواند شوینده را حل کند. اگر موفق نشدید که با این روش مشکل باز نشدن قرص را برطرف نمایید، بهتر است از تکنسین تعمیر ظرفشویی سامسونگ بخواهید تا دستگاه را بررسی و علت مسئله را بیابد.

9. درب دیسپنسر مسدود شده است

اگر درب Dispenser (که قرص در آن قرار دارد) مسدود شود، قرص آزاد نمی شود. اگر آب به قرص نرسد، حل نمی شود. محتمل ترین مقصر در این وضعیت نحوه چیده شدن بیش از حد هر قفسه در ماشین ظرفشویی سامسونگ شماست. مطمئن شوید که آن را بیش از حد پر نکنید!

5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 11 =