جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

لکه سیاه روی تلویزیون را چطور باید تعمیر کرد؟

اگر اخیرا متوجه ظاهر شدن یک سری لکه سیاه روی تلویزیون شده اید، این احتمال وجود دارد که یکی از قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شده باشد و به همین دلیل هم این لکه های سیاه روی صفحه ظاهر شده اند. لکه سیاه در تصویر تلویزیون را می توانید در هر بخشی از صفحه ببینید. گاهی در وسط و گاهی نیز در پایین یا بالای تصویر این لکه ها دیده می شوند که قطعا کیفیت تصاویر را به میزان زیادی کاهش خواهند داد.

 در مواردی که لکه های سیاه صفحه تلویزیون گسترده تر می شوند بخش زیادی از صفحه سیاه شده و هیچ چیزی قابل دیدن نیست. این مشکل همیشه باید جدی گرفته شود. گاهی شاید بتوان با ترمیم یا حتی تعویض یک قطعه مشکل را برطرف کرد. گاهی نیز ایراد جدی تر است و برای رفع آن باید هزینه های بیشتری را متقبل شد. در این مقاله ار نمایندگی سامسونگ با ما همراه باشید تا اصلی ترین دلایل و راهکارهای ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون را بررسی کنیم.

لکه سیاه روی تلویزیون

دلایل ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون چیست؟

 موارد مختلفی می توانند موجب ایجاد لکه سیاه در تصویر تلویزیون شوند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلاتی که در ورودی های متصل به تلویزیون وجود دارد
  • به هم خوردن تنظیمات تلویزیون
  • جمع شدن گرد و غبار داخل تلویزیون
  • افزایش بیش از حد دمای دستگاه
  • خرابی و مشکلات بک لایت
  • ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون به دلیل پیکسل سوختگی

هر کدام از این موارد می توانند به نحوی عامل سیاه شدن صفحه تلویزیون و ایجاد این لکه های سیاه روی تصویر باشند. در ادامه به شما می گوییم که در هر کدام از این شرایط چطور می توانید مشکل به وجود آمده در صفحه تلویزیون را برطرف کنید.

1. مشکلاتی که در ورودی های متصل به تلویزیون وجود دارد

اولین موردی که می تواند موجب ظاهر شدن لکه سیاه روی تلویزیون شما شود ورودی هایی است که به تلویزیون وصل شده اند. این احتمال وجود دارد که مشکل در منبع ورودی تلویزیون دلیل بروز مشکل باشد. برای مثال شاید پورت ها را به اشتباه وصل کرده اید یا این که از یک کابل فرسوده برای اتصال استفاده می کنید. همچنین خرابی پورت ها مانند شکستگی و … هم می تواند مشکل ساز شود. بنابراین اول تمامی ورودی ها را چک کنید و مطمئن شوید که مشکل از این بخش ها نیست.

در صورتی که لکه های سیاه به ورودی ها ربط داشته باشند باید تعویض کابل ها یا تعمیر پورت تلویزیون مشکل دستگاه برطرف شود. کار دیگری که باید انجام دهید بررسی دستگاه هایی است که به تلویزیون وصل شده اند. ماهواره، لپ تاپ، اسپیکر یا هر دستگاه جانبی دیگری را چک کنید و ببیند که آیا با جدا کردن شان مشکل لکه های سیاه روی صفحه تلویزیون برطرف می شود یا خیر. گاهی کاربران با اتصال وسایل جانبی مانند اتصال هدفون به تلویزیون مشکلاتی را در تصویر و صدا مشاهده می کنند.

لکه سیاه روی تلویزیون

2. به هم خوردن تنظیمات تلویزیون

در قدم بعدی باید تنظیمات تلویزیون را بررسی کنید. به هم خوردن تنظیمات به خودی خود می تواند اصلی ترین دلیل ظاهر شدن لکه سیاه روی تلویزیون باشد. خصوصا اگر تنظیمات تصویر و نور صفحه توسط کاربران دستکاری شده باشد. یک مورد دیگر نیز مربوط به تلویزیون های هوشمندی است که به قابلیت Eco مجهزند.

 این قابلیت برای محافظت از تلویزیون و کاهش مصرف انرژی میزان نور را کم می کند و شاید به اشتباه فکر کنید که تصویر سیاه است. برای رفع لکه سیاه در تصویر تلویزیون بهتر است یک بار تمامی تنظیمات و پیکربندی ها را چک کنید و مطمئن شوید که همه چیز درست تنظیم شده است.

3. جمع شدن گرد و غبار داخل تلویزیون

در صورتی که در قطعات داخلی تلویزیون شما گرد و غبار جمع شده باشد، این احتمال وجود دارد که شما لکه سیاه روی تلویزیون را مشاهده کنید، چرا که اجزای داخلی تمیز نشده اند. برای رفع مشکل دستگاه باید تلویزیون توسط یک فرد مجرب باز شده و قطعات داخلی آن به دقت تمیز شوند. توجه داشته باشید که پنل تلویزیون و سایر قطعات داخلی حساسیت بسیار بالایی دارند. برای تعمیر پنل تلویزیون سامسونگ خود کلیک کنید.

بنابراین اگر می خواهید درگیر هزینه های سرسام آور تعمیر تلویزیون یا تعویض پنل نشوید، حتما کار پاکسازی دستگاه را به یک تکنسین با تجربه بسپارید. از طرفی توصیه می شود به صورت منظم تلویزیون را تمیز کنید و گرد و غبار جمع شده روی آن را پاک کنید. این گرد و غبارها به مرور جمع می شوند و ممکن است از بخش پشتی به داخل دستگاه نفوذ کنند.

4. افزایش بیش از حد دمای دستگاه

گرم شدن بیش از حد تلویزیون دلیل دیگری است که می تواند موجب ظاهر شدن لکه سیاه روی تلویزیون شود. اگر زیاد از تلویزیون استفاده می کنید و دستگاه بیش از حد داغ شده است، بهتر است کمی آن را خاموش کرده و اجازه دهید خنک شود. احتمالا لکه های سیاه روی صفحه بعد از خنک شدن تلویزیون از بین می روند.

5. خرابی و مشکلات بک لایت                               

در تلویزیون نور و تصویر همه به عملکرد بک لایت ربط دارد. اگر بک لایت تلویزیون خراب شود و لامپ های ال ای دی یا ال سی دی آن بسوزد، بدون شک یکی از مشکلات تصویر می تواند همین لکه سیاه روی تلویزیون باشد، چرا که با سوختن لامپ ها بخشی از تصویر تاریک می شود. حالا بسته به میزان لامپ هایی که می سوزد و بخشی که لامپ ها سوخته اند شما لکه های سیاه را روی صفحه مشاهده می کنید. 

گرمای بیش از حد یا فرسودگی و همچنین نوسانات برقی همگی می توانند موجب خرابی بک لایت شوند. در این شرایط تنها چاره تعمیر بک لایت تلویزیون است. البته در مواردی هم بک لایت قابل تعمیر نیست و باید کلا آن را عوض کرد.

6. ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون به دلیل پیکسل سوختگی

لکه سیاه روی تلویزیون می تواند به پیکسل سوختگی هم ربط داشته باشد. وجود پیکسل های معیوب و آسیب دیده از جمله عواملی است که موجب می شود بخشی از تصویر تلویزیون تاریک شده و شما آن را به صورت لکه های سیاه رنگ یا تیره ببینید. البته این بستگی به نوع پیکسل سوخته شده دارد و ممکن است لکه ها به رنگ سفید یا حتی رنگی هم باشند.

 به هر حال در این شرایط راهکار رفع مشکل لکه سیاه در تصویر تلویزیون تعمیر یا تعویض این پیکسل های معیوب است تا تصویر تلویزیون به حالت قبلی خود بازگردد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =