جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

خطر تماشای زیاد تلویزیون

امروزه تلویزیون به یک وسیله اصلی برای تمامی خانه ها تبدیل شده است. تماشای تلویزیون برای ایجاد سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت می تواند لذت بخش باشد اما آسیب های تماشا کردن بیش از حد تلویزیون نیز نباید نادیده گرفته شود. استفاده از تلویزیون باید به شیوه هوشمندانه مدیریت شود تا تماشای آن باعث آسیب به بدن نشود. قصد داریم در این مقاله مضرات تماشای زیاد تلویزیون را با چند دلیل مختلف بیان کنیم. در صورت ایجاد هر گونه پرسش در مورد دستگاه های تلویزیون می توانید با مجموعه زود کمک تماس بگیرید.

تماشای زیاد تلویزیون

خطرات جدی تماشای زیاد تلویزیون

دانشمندان معتقدند که تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند باعث خطرات جبران ناپذیری شود. در ادامه ما تعدای از این خطرات را توضیح داده ایم.

اضافه وزن

تماشا کردن از حد تلویزیون می تواند منجر به افزایش وزن در بدن شود زیرا تبلیغات و فیلم‌های جذاب می‌توانند شما را مدت طولانی وادار به یکجا نشستن کرده و مانع تحرک بدنی و در نتیجه اضافه وزن شوند.همچنین در اکثر تبلیغات تلویزیونی، مواد غذایی ناسالم را توصیه می‌کنند که می‌توانند به راحتی شما را قانع کنند تا به مصرف این قبیل مواد روی بیاورید.

برای 👈تعمیر فوری تلویزیون در تهران 👉 کلیک کنید.

افزایش احتمال ابتلا به دیابت

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تماشای هر یک ساعت تلویزیون خطر ابتلا به بیماری دیابت را 3.4 درصد افزایش می دهد. پژوهش‌ها نشان داده است که اغلب مردم بیشتر از یک ساعت در طول شبانه روز به تماشا کردن تلویزیون می‌نشینند که خود سبب افزایش بروز بیماری‌های ناشی از کم‌تحرکی مانند دیابت می‌شود.

کاهش احتمال بارداری

یکی از مضرات اصلی تماشا کردن زیاد تلویزیون کاهش احتمال بارداری است. تحقیقات ثابت کرده است که مردانی که بیش از بیست ساعت در هفته به تماشای تلویزیون مشغول هستند، میزان اسپرم در بدنشان نسبت به سایرین تا حدود 44 درصد کاهش می‌یابد. همچنین تماشای بیش از حد این برنامه‌ها، سبب افزایش خطر ابتلای مردان به بیماری‌های قلبی عروقی و در نتیجه کاهش توان جنسی آنان می‌شود.

آسیب رسیدن به رابطه عاطفی و زناشویی

آسیب دیگری که تماشا کردن بیش از حد تلویزیون می تواند به وجود بیاورد بهم زدن رابطه عاطفی بین زوجین است. نشان دادن روابط عاشقانه‌ی غیر واقعی در فیلم‌ها، باعث ایجاد انتظارات بی‌جا و غیر منطقی زوجین از شریک زندگی شان شده و می تواند رابطه‌ی عاطفی شان را به چالش بکشاند. به علاوه این درخواست های غیرمعقول سبب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد اضطراب و استرس در زن و شوهر می‌شود.

جلوگیری از صحبت کردن صحیح در کودکان

تماشا کردن زیاد تلویزیون در کودکان زیر 2 سال باعث می‌شود کودکان نتوانند به درستی کلمات را ادا کرده و از نظر تکلم دچار مشکل شوند. محققان همواره به والدین پیشنهاد می‌کنند که مانع تماشای تلویزیون در کودک زیر دو سالشان شوند.

پرخاشگر شدن کودکان

میزان باورپذیری در کودکان بسیار زیاد است به همین دلیل بچه‌ها دعوا و پرخاشگری های فیلم‌های تلویزیونی را باور کرده و آن را در زندگی روزمره خود پیاده می‌کنند. همچنین تماشای فیلم‌های تهاجمی باعث کاهش سرعت رشد ذهنی کودکان و تبدیل شدن آنها به والدینی پرخاشگر در آینده می‌شود.

منزوی شدن افراد

افسردگی یکی از مضرات تماشای زیاد تلویزیون است. پژوهش ها نشان داده است افرادی که به تماشا کردن بیش از حد تلویزیون می‌نشینند، درگیر احساس تنهایی، گوشه‌گیری و افسردگی خواهند شد. نه تنها تلویزیون بلکه استفاده بیش از حد از سایر ابزارهای الکتریکی مثل تلفنهای همراه  و رایانه نیز همین عارضه را به دنبال دارد.

افزایش بی خوابی

برنامه ها و فیلم های جذاب تلویزیونی مانع از دل کندن افراد از تلویزیون و رفتن آنها به رختخواب می شوند. یکی از دلایل مهمی که افراد را از قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب منع می‌کند، نیز همین مسئله است.

مرگ زودرس

دانشمندان ثابت کرده اند که تماشا کردن بیش از حد تلویزیون باعث مرگ زودرس می شود.  افرادی که بیش از سه ساعت در روز به تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌نشینند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به تماشای بیش از حد تلویزیون علاقه دارید، به فکر راه چاره و جایگزین کردن تفریحات سالم دیگری مانند ورزش کردن باشید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + چهارده =