جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ

در این مقاله می خواهیم در مورد فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ توضیح دهیم. اگر شما هم گوشی اندرویدی دارید و از کارت حافظه استفاده می کنید، حتما این مقاله را بخوانید. فرمت نشدن کارت SD به معنی این است که کاربر قادر به حذف اطلاعات خود از کارت SD نیست. در این شرایط احتمالا شما با این پیام روبرو می شوید که اندروید قادر به فرمت کردن SD نیست.

با توجه به بررسی های کارشناسان تعمیر موبایل سامسونگ اگر شما هم در مورد کارت SD موبایل سامسونگ خود این پیام را دیدید، باید بدانید که مموری کارت شما در حال خراب شدن است و ممکن است به زودی از کار بیفتد.

فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ

بررسی دلایل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ

در این قسمت می خواهیم در مورد دلایل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ توضیح بدهیم. مموری کارت یا همان کارت SD هرچند یک ابزار مهم برای ذخیره سازی داده ها است اما عمر نامحدود ندارد و مستعد خراب شدن و از کار افتادن است. به خصوص اگر بنا به هر دلیلی خیلی آن را خارج و داخل دستگاه می کنید، امکان این که در آینده به مشکلی برخورد کند بیشتر است.

 اگر مموری کارت شما خراب شود، ممکن است برای تعمیر آن نیاز به فرمت آن داشته باشید. به هر حال دلایل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ را در زیر برای شما توضیح می دهیم.

1. Write protection روی مموری کارت

یکی از دلایل مهم فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ، write protection است. وقتی این حالت اتفاق میفتد، به این معنی است که شما نمی توانید داده ها را پاک کنید. همچنین در این صورت شما نمی توانید تغییری در داده ها انجام دهید. بنابراین ویندوز نمی تواند مموری کارت شما را بخواند. به علاوه شما قادر به ایجاد تنظیم در آن هم نخواهید بود.

2. بد بخش ها

دلیل دیگر فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ می تواند وجود بد بخش های مموری کارت باشد. در اینجا لازم است توضیح دهیم که بد بخش ها به قسمت هایی از حافظه در مموری کارت شما گفته می شود. در این صورت اطلاعات نمی توانند روی آن قسمت ها ذخیره شوند. بنابراین این کارت حافظه دیگر فعال نخواهد بود. در اینجا باید بدانید که ویندوز قادر به فرمت کردن یک کارت SD خراب نیست.

3. ویروس

یکی از دلایل شایع در فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ، آلوده بودن آن به ویروس است. ممکن است شما SD کارت خود را در چندین دستگاه استفاده کرده باشید و این کار موجب آلودگی مموری کارت به ویروس شده باشد. در این حالت هم شما با  فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ مواجه خواهید شد.

روش هایی برای رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ

در این جا قصد داریم که روش هایی را برای رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD در گوشی سامسونگ به شما بگوییم. برای رفع این مشکل با ما همراه باشید.

1. ریستارت کردن گوشی

اگر با مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ روبرو شدید، در اولین مرحله گوشی سامسونگ خود را ریستارت کنید. این کار می تواند ناهماهنگی ها را برطرف کند و مشکل حل شود.

2. حذف و نصب مجدد درایورها؛ روشی برای رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ

برای رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ مراحل زیر را برای حذف و نصب درایورها انجام دهید.

 • ابتدا هم زمان روی دکمه های ویندوز و R فشار دهید و در پنجره ای که باز می شود، msc را تایپ کنید.
 • در لیستی که نمایش داده می شود روی Disk driver کلیک کنید. در این هنگام زیر مجموعه های آن نمایش داده می شوند. از لیستی که مشاهده می شود، SD کارت خود را پیدا کنید.
 • روی قسمت پیدا شده کلیک کنید و گزینه uninstall را بزنید تا این درایور حذف شود.
فرمت نشدن کارت SD در گوشی سامسونگ
 • توجه کنید که اگر آیکون تعجب با رنگ زرد دیدید، به این معنی است که آن ها دچار مشکل هستند. اگر این علامت را در کنار Universal Serial Bus controllers مشاهده کردید، یعمیUSB درایورها در کامپیوتر شما نیاز به آپدیت دارند. روی درایو مورد نظر کلیک کنید. سپس روی Update Driver Software کلیک کنید تا درایور به روز رسانی شود.

3. حذف رایت پروتکشن

همان طور که در بالا گفتیم write protection می تواند یک دلیل برای فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ باشد. با حذف آن می توانید مموری کارت را فرمت کنید. برای این کار روش زیر را مرحله به مرحله پیش بروید.

 • در ابتدا SD کارت را به کامپیوتر وصل کنید. سپس هم زمان ویندوز و R را فشار دهید.
 • اکنون صفحه ای باز شده است. در این صفحه diskpart را وارد کنید و اینتر را بزنید.
 • حالا باید دستورات زیر را در پنجره ای با نام diskpart وارد کنید. در انتهای هر یک از دستورها کلید اینتر را فشار دهید.
 • در این مرحله یک پنجره مشکی باز می شود. در اینجا list disk را وارد کنید. سپس اینتر را بزنید. همه دیسک های متصل به کامپیوتر شما در اینجا نمایش داده می شود.
 • حالا دستور select disk را تایپ کنید و اینتر را کلیک کنید.
 • زمان آن است که دستور attribute disk clear read-only را تایپ کرده و اینتر را بزنید.
 • در نهایت exit را تایپ کنید. حالا باید مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ رفع شده باشد.

بیشتر بخوانید: انتقال اطلاعات به گوشی جدید ، آموزش ترفندهای جالب موبایل سامسونگ

4. رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ با روش CMD

CMD مخفف Command Prompt  است. این یک فرمان برای بررسی و رفع خطاها و مشکلاتی است که در کامپیوتر تعبیه شده است. شما با استفاده از آن می توانید مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ را رفع کنید. برای این کار روش زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

 • مموری کارت خود را به کامپیوتر وصل کنید. برای استفاده از این فرمان، در گام نخست صفحه run را باز کنید.
 • اکنون پنجره ای باز می شود. در آن cmd را تایپ کرده و اینتر کنید.
 • در پنجره مشکی که باز شد، diskpart را وارد کنید و دوباره اینتر را بزنید.
 • در مرحله بعدی list disk را تایپ کنید. در این مرحله شما همه دیسک های مرتبط با کامپیوتر خودتان را می بینید.
 • سپس #select disk را تایپ کرده، اینتر کنید. به جای هشتگ که در اینجا آورده شده است، شماره مموری کارت خودتان را وارد کنید.
 • بعد clean را تایپ کنید. در این مرحله همه اطلاعات روی SD کارت شما پاک می شود.
 • دستور بعدی create partition primary است. حالا شما یک پارتیشن جدید را ساخته اید. سپس برای فعال شدن پارتیشنی که ساخته اید، active را تایپ کنید و اینتر بزنید.
 • در نهایت دستور format fs=fa32 مموری کارت شما را بر اساس FAT32 فرمت می کند. حالا کارت SD شما در هر سیستمی خوانده می شود.
 • در پایان دستور exit را بزنید و اینتر کنید.
فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ با روش CMD

5. رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ؛ استفاده از روش Disk Management

برای مدیریت کردن دیسک و نیز پارتیشن های موجود در سیستم، می توانید از مدیریت دیسک کمک بگیرید. مدیریت دیسک می تواند به شما برای ایجاد پارتیشن جدید یا برای حذف آن کمک کند. در این قسمت ما برای رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ از آن استفاده می کنیم. برای این کار روش های زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

 • SD کارت خود را در کامپیوترتان بگذارید.
 • حالا کلید ویندوز کیبورد و R را همزمان فشار دهید.
 • در پنجره ای که باز شد msc را تایپ کنید. آنگاه اینتر را بزنید. در این مرحله قادر خواهید بود که همه پارتیشن ها و SD کارت را ببینید.
 • اکنون روی پارتیشن مربوط به فلش، کلیک راست کنید و گزینه فرمت را انتخاب کنید.
 • یک پنجره باز می شود. در این پنجره روش FAT32 را برای فرمت کردن انتخاب نمایید.
 • یادتان باشد که تیک را از قسمت perform a quick format بردارید تا قادر شوید فرمت کامل را انجام دهید. ممکن است این قسمت زمان بر باشد. به هرحال اجازه دهید که زمان خود را طی کند و با این کار مشکل کارت SD شما حل شود.
 • در پایان OK را بزنید. توجه کنید که با فرمت شدن مموری کارت، همه اطلاعات درون آن پاک می شود.
رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ

کلام آخر

ما در این مقاله درمورد دلایل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ سخن گفتیم. در ادامه روش های رفع مشکل فرمت نشدن مموری کارت موبایل سامسونگ را بیان کردیم تا شما بتوانید با انجام مراحل گفته شده، مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ را حل کنید. اگر این روش ها را انجام دادید و باز هم به نتیجه نرسیدید، می توانید با مرکز پشتیبانی نمایندگی سامسونگ تماس بگیرید. همکاران ما شما را برای رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD در گوشی سامسونگ یاری خواهند کرد.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =