اشتراک گذاری

همه چیز در مورد عیب یابی و تعمیر اسپیکر موبایل سامسونگ

گوشی های تلفن هوشمند همواره از زمان ظهور تا کنون نقش مهمی در زندگی مردم داشته اند. اگر تا قبل از دوران شیوع ویروس کووید 19 استفاده افراد از موبایل صرفا به برقراری تماس و گشت زدن در شبکه های مجازی محدود می شد اما حالا با شروع این پاندمی و در ادامه آن تغییر آموزش ها از حضوری به مجازی بسیاری افراد از طریق گوشی های تلفن همراه خود در کلاس های خود از دبستان تا کلاس های تخصصی دانشگاهی شرکت می کنند.

در این میان یکی از جزئیاتی که در این مدت کیفیت آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته اسپیکر گوشی است. اختلال در عملکرد اسپیکر گوشی یکی از مشکلات معمول در میان کاربران این گجت ها است و دلایل متفاوتی دارد. مشکلات خروجی صدا در گوشی تلفن همراه برای کابران امری ناخوشایند است، به همین علت در این مقاله به بررسی نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر موبایل سامسونگ می پردازیم.

تعمیر اسپیکر موبایل

عیب یابی، اولین قدم در تعمیر اسپیکر موبایل

اگر در هنگام کار با موبایل خود متوجه هر گونه اختلالی در خروجی صدای آن شدید، قبل از هر گونه اقدام جهت تعمیر اسپیکر گوشی تلفن همراه باید ابتدا منشاء مشکل را پیدا کنید و سپس با توجه به منبع مشکل نسبت به تعمیر اسپیکر گوشی اقدام کنید. برای عیب یابی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

 1. در اولین مرحله باید مطمئن شوید که مشکل خرابی اسپیکر موبایل شما مربوط به خود اسپیکر است و ربطی به قطعات جانبی مورد استفاده ندارد. بنا بر این اگر از هندزفری یا هدست استفاده می کنید آن ها را جدا کرده و یک بار دیگر اسپیکر را تست کنید. اگر مشکلی در عملکرد اسپیکر وجود نداشت باید دستگاه های جانبی خود و اتصالات آن ها را چک کنید. اما در صورتی که بدون استفاده از هیچ گونه وسیله رابطی باز هم مشکل صدا در بلند گوی گوشی تلفن همراهتان وجود داشت برای تعمیر بلند گوی موبایل خود مراحل بعد را طی کنید.
 2. اگر در هنگام کار کردن با گوشی متوجه شدید که تنها در زمان اجرای یک برنامه خاص در گوشی تلفن همراه عملکرد اسپیکر دچار اختلال می شود احتمالا مشکل از آن نرم افزار به خصوص و هماهنگ نبودن آن با سیستم گوشی همراه شما است. پس برای تعمیر اسپیکر موبایل در این حالت کافی است آن برنامه را از روی تلفن همراه خود پاک کنید.
 3. در برخی مواقع مشکل خروجی صدا ربطی به سخت افزار ندارد و صرفا به دلیل تداخل نرم افزار های مختلف یا یک باگ نرم افزاری است. برای تست این مورد کافی است یک مرتبه گوشی را ری استارت کنید و دوباره اسپیکر گوشی را چک کنید. در برخی مواقع به دلیل مشکلات نرم افزاری امکان ری استارت کردن معمولی وجود ندارد. در چنین مواردی گوشی باید Force Restart شود. برای این کار می توانید با فشار دادن هم زمان دکمه پاور و دکمه کم کردن صدا و نگه داشتن آن ها به مدت چند ثانیه گوشی را Force Restart کنید و پس از راه اندازی گوشی با پخش یک موزیک وضعیت بلند گوی آن را یک مرتبه دیگر چک کنید.
 4. در پاره ای موارد ممکن است ری استارت به تنهایی مشکل خرابی اسپیکر موبایل را برطرف نکند. در این گونه موارد اگر اطمینان دارید که مشکل نرم افزاری است برای تعمیر اسپیکر موبایل خود می توانید گوشی را Reset Factory کرده و با باز گرداندن تنظیمات به کارخانه مشکل را حل کنید. توجه داشته باشید که در صورت ریست فکتوری کردن تمام اطلاعات ذخیره شده روی گوشی اعم از عکس ها و پیام ها، شماره های مخاطبین و غیره را از دست می دهید. بنا بر این اگر می خواهید این روش را امتحان کنید حتما قبل از اجرای آن از تمامی اطلاعات موجود روی گوشی خود بکاپ بگیرید. برای انجام ریست فکتوری می توانید از مقاله چگونه موبایل سامسونگ را ریست فکتوری کنیم ؟ استفاده کنید.
 5. در صورتی که خرابی اسپیکر موبایل شما با سه روش بالا حل نشد می توان گفت که احتمالا این مشکل مربوط به سخت افزار گوشی است و تعمیر بلند گوی موبایل شما نیاز به تخصص خاصی دارد. بهتر است در این شرایط از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

نحوه تعمیر بلند گوی گوشی

با توجه به اینکه اسپیکر قطعه ای حساس و با اهمیت است باید توجه داشته باشید که تعمیر بلند گوی موبایل امری تخصصی است و برای این کار پشت گوشی باید باز شود. ابتدا باید مطمئن شوید که توری اسپیکر تمیز است و هیچ گونه گرد و غباری آن را مسدود نکرده است. گاهی این گرد و غبار ها باعث ضعیف شدن صدای اسپیکر می شوند. بنا بر این اگر متوجه وجود گرد و غبار با جسم خارجی روی توری شدید برای تعمیر اسپیکر موبایل خود باید گرد و غبار را تمیز کنید و اسپیکر را دوباره چک کنید.

اگر مشکل هنوز برطرف نشده مشخص است که قطعاتی از اسپیکر دچار مشکل شده و ایراد سخت افزاری وجود دارد. در این موارد برای تعمیر بلند گوی موبایل ممکن است نیاز به تعویض اسپیکر باشد. برای تعویض اسپیکر باید :

 • ابتدا یک اسپیکر سازگار متناسب با مدل گوشی خود خریداری کنید.
 • گوشی تلفن همراه خود را خاموش کنید.
 • پشت گوشی را باز کنید تا قطعات در دسترس شما قرار گیرند.
 • حال باید با ابزار های مناسب قطعاتی که دسترسی شما به اسپیکر را مسدود کرده اند را باز کنید.
 • پس از دسترسی به اسپیکر آن را باز کرده و با اسپیکر جدید خریداری شد جایگزین کنید.

دلایل خراب شدن اسپیکر گوشی تلفن همراه

بلند گوی موبایل نیز مانند سایر قطعات آن حساس است و باید در مقابل عوامل آسیب زا از آن محافظت شود. خرابی اسپیکر موبایل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله :

 • ورود گرد و غبار و مواد خارجی به اسپیکر گوشی
 • ورود آب و دیگر مایعات به اسپیکر و آسیب رساندن به بخش های مختلف آن
 • باگ های نرم افزاری یا تداخل در سیستم گوشی موبایل
 • پاره شدن و خرابی توری بلند گوی گوشی تلفن همراه
 • تغییر تنظیمات در بخش صدای گوشی موبایل
 • وارد شدن ضربه یا فشار به اسپیکر گوشی
 • نرم افزار های مخرب و ناسازگار با سیستم گوشی موبایل

نکته آخر

از ان جا که اسپیکر قطعه حساس و مهمی است و دسترسی به آن نیاز به تخصص و مهارت در تعمیرات موبایل دارد باز کردن پشت گوشی و تلاش برای تعویض اسپیکر توسط افراد تازه وارد و نا آشنا به تعمیر موبایل می تواند خسارت های مالی بیشتری به شما وارد کند. بنابراین بهتر است که تعمیر اسپیکر موبایل خود را به نمایندگی سامسونگ IHC بسپارید و علاوه بر اطمینان از کیفیت قطعات مورد استفاده، از خدمات تخصصی و تکنولوژی به روز آن ها نیز لذت ببرید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + بیست =