جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور مشکل روشن نشدن لپ تاپ را برطرف کنیم؟

شاید شما هم تا کنون این اتفاق شوکه کننده را تجربه کرده اید باشید که با زدن دکمه پاور لپ تاپ، دستگاه روشن نشود. روشن نشدن لپ تاپ یکی از بدترین لحظاتی است که هر کاربری می تواند تجربه کند. این مشکلی است که می تواند شما را مجبور به صرف هزینه های سنگین برای تعمیر لپ تاپ کند یا حتی مجبور به خرید یک لپ تاپ جدید شوید. اما قبل از فکر کردن به این موارد، بهتر است بدانید که چه چیزهایی می تواند موجب روشن نشدن دستگاه شما شوید. 

این مشکل ممکن است نرم افزاری یا سخت افزاری باشد و بر این اساس هم راه حل های مختلفی می تواند به شما در رفع ایراد به وجود آمده کمک کند. گاهی اوقات حتی با چند ترفند ساده و با صرف کمترین هزینه می توان لپ تاپی که روشن نمی شود را تعمیر کرد. در این مقاله از نمایندگی سامسونگ به شما می گوییم که دلایل روشن نشدن لپ تاپ چه چیزهایی می تواند باشد و بعد از آن توضیح می دهیم که چطور می توان این مشکل به وجود آمده را برطرف کرد.

روشن نشدن لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما روشن نمیشه و اطلاعاتت مهمه اینو بخون حتما به کارت میاد 👈 بازیابی اطلاعات هارد لپ تاپ سامسونگ

روشن نشدن لپ تاپ چند حالت دارد؟

اول از همه باید بدانید که روشن نشدن لپ تاپ شما می تواند چند حالت مختلف داشته باشد که هر حالت دلیل و راهکار مخصوص به خود را دارد. گاهی اوقات وقتی دکمه پاور لپ تاپ را می زنید دستگاه کلا روشن نمی شود و حتی شما صدای فن لپ تاپ را هم نمی شنوید. این یعنی احتمال این که لپ تاپ به کل خراب شده باشد و مشکل آن بسیار جدی باشد زیاد است.

در یک حالت دیگر صدای فن شنیده می شود و حتی ممکن است برخی از چراغ های روی کیبورد هم روشن شود. اما صفحه نمایش همچنان تاریک است و سیستم بالا نمی آید. حالت بعدی مربوط به زمانی است که لپ تاپ روشن می شود و صفحه نمایش هم روشن است، اما ویندوز راه اندازی نمی شود یا این که به درستی بالا نمی آید. گاهی هم بعد از بالا آمدن ویندوز، سیستم ارور می دهد و لپ تاپ خود به خود خاموش و روشن می شود. تمامی این حالت ها می تواند جزو مشکل روشن نشدن و راه اندازی نشدن لپ تاپ محسوب شود.

دلایل روشن نشدن لپ تاپ

حالا که حالت های کلی روشن نشدن لپ تاپ را بررسی کردیم، می توان هم موارد نرم افزاری و هم خرابی های سخت افزاری را دلیل بروز این حالت ها در نظر گرفت. از مشکلات باتری لپ تاپ سامسونگ و خرابی آداپتور یا کابل شارژ گرفته تا :

  • خرابی نمایشگر
  • مشکلات فلت تصویر
  • خرابی مادربرد
  • به روز نبودن سیستم عامل
  • مشکلات هارد
  • اتصال لوازم جانبی به لپ تاپ

همگی می توانند دلیل روشن نشدن دستگاه شما باشند. در ادامه بر اساس هر یک از این دلایل، راه حلی که می توانید با کمک آن مشکل روشن نشدن و بالا نیامدن لپ تاپ را برطرف کنید را توضیح می دهیم.

1. آداپتور و باتری لپ تاپ را بررسی کنید

قبل از هر چیزی بهتر است مطمئن شوید که باتری لپ تاپ سالم است یا آداپتور و شارژر آن به درستی کار می کند یا خیر. خصوصا اگر لپ تاپ کلا روشن نمی شود یا تنها زمانی که به برق وصل است روشن است، احتمال این که ایراد دستگاه از باتری باشد بالاست. ممکن است شما از آداپتور ناسازگار دستگاه استفاده کنید و به همین دلیل آمپر و ولتاژ مناسب به لپ تاپ نرسد. 

همین امر می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود. در چند حالت ممکن است ایراد روشن نشدن لپ تاپ به باتری یا آداپتور آن مربوط شود. گاهی چراغ برق لپ تاپ و حتی چراغ برق آداپتور آن روشن است، اما لپ تاپ بالا نمی آید که در این صورت احتمالا باتری خراب است. از طرفی شاید کابل شارژ فرسوده شده یا این که منبع برق مورد استفاده مشکل دارد. 

در یک حالت دیگر هم پین آداپتور دستگاه خم شده یا شکسته و در نتیجه لپ تاپ برق مورد نیاز را دریافت نمی کند. تمام این موارد می تواند دلیل کار نکردن لپ تاپ باشد. بنابراین تعمیر و تعویض باتری لپ تاپ یا آداپتور و کابل شارژ آن می تواند به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

روشن نشدن لپ تاپ

2. نمایشگر لپ تاپ را بررسی کنید

یکی از بدترین اتفاقاتی که هر کاربری می تواند تجربه کند، خرابی نمایشگر یا مانیتور لپ تاپ است. زمانی که صدای فن لپ تاپ را می شنوید و چراغ های روی کیبورد هم روشن است اما صفحه نمایش همچنان تاریک است، احتمال این که نمایشگر خراب شده باشد وجود دارد. در این شرایط مشکلاتی مانند سیاه شدن تصویر یا کم نور شدن صفحه نمایش به وجود می آید. 

خرابی و مشکلات نمایشگر می تواند ناشی از آب خوردگی و ضربات فیزیکی به صفحه باشد یا این که مدارها و اتصالات داخلی مرتبط با صفحه نمایش دچار مشکل شده باشند. نوسانات برق هم می تواند موجب خرابی نمایشگر لپ تاپ شود. در نتیجه برای رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ باید به یک مرکز تعمیراتی مراجعه کرد تا بعد از بررسی تخصصی دستگاه در صورت نیاز نمایشگر آن تعمیر یا تعویض شود.

 معمولا برای تست مانیتور لپ تاپ را به مانیتور خارجی وصل می کنند و در صورتی که با اتصال آن به یک صفحه نمایش خارجی ایراد برطرف شد، می توان نتیجه گرفت که مانیتور لپ تاپ دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر یا تعویض شدن دارد.

3. رفع مشکلات نرم افزاری لپ تاپ

بهترین حالت برای روشن نشدن لپ تاپ که قطعا هزینه های کمتری به دنبال دارد، مشکلات نرم افزاری است. به روز نبودن سیستم عامل، تنظیمات نور صفحه لپ تاپ، مشکل ویروسی شدن لپ تاپ و وجود بدافزارها در سیستم، مشکل ساز شدن باگ های نرم افزاری در سیستم و مواردی از این دست همگی می تواند عامل روشن نشدن دستگاه شما باشد. بنابراین تعمیرات نرم افزاری لپ تاپ که شامل نصب و به روز رسانی مجدد سیستم عامل، ریست فکتوری لپ تاپ، از بین بردن بدافزارها و رفع مشکل ویروسی شدن لپ تاپ است همگی می تواند به رفع مشکل کار نکردن دستگاه و بالا نیامدن آن کمک کند.

4. تعمیر و تعویض مادربرد لپ تاپ

یکی دیگر از قطعات سخت افزاری که می توان خرابی آن را به روشن نشدن لپ تاپ ربط داد، مادربرد است. در مادربرد اتصالات و مدارهای متصل به صفحه نمایش وجود دارد که عامل پخش تصاویر روی صفحه است. اگر مادربرد خراب باشد و دلیل عدم نمایش تصویر در لپ تاپ خرابی قطعات روی مادربرد است، این مشکل با صدای بوق هشدار دهنده ای مشخص می شود. تعداد و الگوی بوق های هر لپ تاپ بر اساس طراحی شرکت سازنده مشخص می کند که آیا ایراد از مادربرد است یا خیر.

 فاکتورهای مختلفی ممکن است در این مورد موجب روشن نشدن دستگاه شود. برای مثال شاید باتری CMOS دچار مشکل شده و خرابی آن دلیل روشن نشدن لپ تاپ است. به این ترتیب باید این قطعه تعمیر یا تعویض شود. مدارها و اتصالات مادربرد به صفحه نمایش هم می تواند موجب بروز مشکل شود. در نهایت حتی شاید مجبور باشید با تعویض مادربرد مشکل روشن نشدن و کار نکردن لپ تاپ را برطرف کنید.

روشن نشدن لپ تاپ

5. وسایل و تجهیزات جانبی را جدا کنید

یکی دیگر از مواردی که می تواند موجب روشن نشدن لپ تاپ و منجر به تعمیر لپ تاپ سامسونگ شود، وسایل و لوازم جانبی متصل به آن است. آنها می توانند یک سری باگ های موقتی را در سیستم ایجاد کنند که نتیجه آن روشن نشدن دستگاه باشد. بنابراین برای رفع مشکل بهتر است تمامی لوازم جانبی را از لپ تاپ جدا کرده و مجددا سیستم را روشن کنید.

6. رفع مشکلات پاور لپ تاپ

پاور که وظیفه تامین انرژی و ولتاژ مورد نیاز لپ تاپ را به عهده دارد قطعه دیگری است که در صورت خرابی آن لپ تاپ روشن نمی شود. معمولا با خرابی پاور دستگاه دائما داغ می کند. از طرفی بعد از زدن دکمه پاور و روشن شدن لپ تاپ، ابتدا یک سری صداها از دستگاه شنیده شده و سپس لپ تاپ خاموش می شود یا بهتر است بگوییم که صفحه نمایش تاریک می شود. این در حالی است که همچنان هم چراغ های دستگاه روشن است و هم صدای فن آن شنیده می شود. 

در این شرایط برای رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ دو راه حل دارید. اول می توانید با خاموش کردن و جدا کردن باتری لپ تاپ ( در صورت امکان ) و همچنین از برق کشیدن آن، مجددا روشن شدن یا نشدن دستگاه را بررسی کنید. در صورتی که مشکل دستگاه برطرف نشد این احتمال وجود دارد که پاور دچار مشکل بیشتری است و احتمالا باید آن را تعمیر و تعویض کرد.

7. سیستم را خنک کنید

یک دلیل بسیار ساده برای روشن نشدن لپ تاپ می تواند داغ کردن بیش از حد آن باشد. خصوصا وقتی سیستم تهویه یا خنک کننده لپ تاپ شما خوب کار نمی کند یا این که دستگاه برای مدت زمان زیادی روشن مانده است. به همین دلیل هم لپ تاپ روشن نمی شود. البته معمولا در این حالت لپ تاپ به صورت ناگهانی خاموش می شود. برای رفع مشکل روشن نشدن دستگاه خود ابتدا کمی صبر کنید تا لپ تاپ خنک شود و دمای آن پایین بیاید. سپس مجددا آن را روشن کرده و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده یا خیر. بهتر است همیشه از یک کول پد مناسب برای خنک کردن لپ تاپ و جلوگیری از افزایش دمای آن استفاده کنید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =