جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

ترفندهای کاربردی تمیز کردن اسپیکر موبایل

اگر اسپیکر گوشی شما دچار افت صدا شده و مثل روز اول پر قدرت نیست، دچار نگرانی نشوید. شما می توانید در این مواقع پیش از مراجعه برای تعمیر دستگاه  اقدام به تمیز کردن اسپیکر موبایل کنید. با توجه به اینکه گوشی در همه جا همراه شما است، نفوذ انواع گرد و غبار و آلودگی به درون قطعات آن طبیعی است. این مسئله می تواند کیفیت صدای خروجی اسپیکر گوشی را کاهش داده و باید برای پاکسازی بلندگوی گوشی اقدام نمایید.

تمیز کردن اسپیکر موبایل

چرا باید اسپیکر موبایل را تمیز کنیم؟

تمیز کردن اسپیکر موبایل به دلیل جلوگیری از نفوذ ذرات ریز و گرد و غبار به داخل بلندگو انجام می شود. در صورتی که پاکسازی بلندگوی گوشی را به صورت دوره ای انجام ندهید، آلودگی و گرد و غبار روی اسپیکر تجمع یافته و باعث افت شدید کیفیت صدای گوشی می شود.

کاهش کیفیت صوتی در گوشی می تواند در حین گوش کردن به موسیقی، تماشای فیلم و یا حتی در هنگام برقراری تماس تلفنی شما را با مشکل مواجه کند. در زمان تمیز کردن اسپیکر موبایل لازم است یک سری نکات اصولی را در نظر داشته باشیم. همچنین برای تعمیر اسپیکر موبایل حتما به نمایندگی های مجاز تعمیر موبایل سامسونگ مراجعه نمایید.

آموزش تمیز کردن اسپیکر موبایل

پیش از تمیز کردن اسپیکر موبایل ابتدا شارژر را از آن جدا کرده و اقدام به خاموش کردن گوشی خود کنید. سپس با کمک روش های زیر به پاکسازی بلندگوی گوشی بپردازید:

1. از گوش پاک کن برای تمیز کردن اسپیکر موبایل استفاده کنید

برای شروع ابتدا می توانید از یک گوش پاک کن استفاده کرده و به تمیز کردن اسپیکر گوشی خود بپردازید. به همین منظور گوش پاک کن را برداشته و به صورت حرکات دایره ای و آرام روی سوراخ های بلندگو بکشید. همچنین می توانید پیش از شروع کار، سر گوش پاک کن را به مقدار کمی الکل درصد پایین نیز آغشته کنید.

در صورتی که سوراخ های بلند گو بزرگ هستند، گوش پاک کن را داخل سوراخ های آن به آرامی و به شکل چرخشی فشار داده و آن را تمیز کنید. باید در انجام این کار کاملا احتیاط کنید و آن را به آرامی انجام دهید تا به قطعات داخلی اسپیکر هیچ گونه آسیبی وارد نشود.

پاسازی بلندگوی گوشی

2. از مسواک برای تمیز کردن اسپیکر موبایل استفاده کنید

یکی دیگر از وسایلی که می توانید برای تمیز کردن اسپیکر موبایل از آن استفاده کنید، مسواک است. مسواکی که برای این کار خریداری می کنید، نباید خیلی سفت باشد که به قطعات داخلی اسپیکر آسیب وارد نشود. حالا مسواک را به دیواره های بالا و پایین اسپیکر کشیده و آن را به راست و چپ حرکت دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام آلودگی ها کاملا پاک شوند.

تمیز کردن بلندگوی گوشی

3. از چسب خمیری برای تمیز کردن اسپیکر موبایل استفاده کنید

چسب های خمیری ابزار دیگری هستند که برای پاکسازی بلندگوی گوشی مورد استفاده قرار می گیرند. این چسب ها که شباهت زیادی به خمیر بازی دارند، می توانید از فروشگاه های لوازم اداری یا ابزار و رنگ فروشی ها تهیه کنید. حالا یک تکه کوچک از آن جدا کرده و به شکل توپ نرم شکل دهید.

سپس آن را به سمت سوراخ های اسپیکر فشار دهید تا به داخل برود. به مدت 3 ثانیه صبر کرده و سپس خمیر را خارج کنید. این کار باعث می شود آلودگی ها و گرد و غبار داخل اسپیکر به خمیر بچسبد. شما می توانید این کار را چند مرتبه انجام دهید تا از تمیز شدن داخل اسپیکر اطمینان حاصل نمایید.

4. از نوار چسب برای تمیز کردن اسپیکر موبایل استفاده کنید

در صورتی که هیچ یک از ابزار هایی که در بالا ذکر شد، در دسترس نبود، می توانید از نوار چسب برای تمیز کردن اسپیکر موبایل کمک بگیرید. تکه ای از چسب را جدا کرده و آن را رول کنید تا به شکل استوانه درآید. باید توجه کنید که قسمت چسبنده نوار چسب به سمت بیرون باشد.

حالا اقدام به فشار دادن چسب روی اسپیکر تلفن همراه خود کرده تا کثیفی های انباشته شده و ذرات ریز آلودگی تمیز شوند. در صورتی که گرد و غبار زیادی داخل اسپیکر تجمع یافته باشد، لازم است از چند نوار چسب استفاده کنید.

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : علت هنگ کردن گوشی سامسونگ و راهکار رفع هنگ گوشی

پاسازی اسپیکر موبایل

5. از خلال دندان و پارچه برای تمیز کردن اسپیکر موبایل استفاده کنید

ابزار دیگری که برای پاکسازی بلندگوی گوشی مورد استفاده قرار می گیرد، خلال دندان و پارچه هستند. به این ترتیب خلال دندان را به آرامی داخل سوراخ های اسپیکر فشار داده تا تمی شود. این کار نیاز به دقت بالا و حساسیت زیادی دارد تا خلال دندان به قطعات داخلی بلندگو آسیب وارد نکند. پس از آن از یک دستمال تمیز برای پاک کردن آلودگی های جدا شده از اسپیکر استفاده کنید.

تمیز کردن اسپیکرهای گوشی

6. از دمنده های هوا برای تمیز کردن اسپیکر موبایل استفاده کنید

روش موثر دیگری وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن اسپیکر موبایل،آن را به کار ببرید. دمنده های هوا یا هوای فشرده راه ایمن و مطمئنی است که می تواند باعث زدودن آلودگی ها و گرد و خاک از داخل اسپیکر و فضاهای غیر قابل دسترس شود.

حالا دمنده را نزدیک سوراخ اسپیکر گرفته و آن را فشار دهید تا آلودگی های بلندگو خارج شود. قوطی های هوای فشرده را می توانید از ابزار فروشی ها یا فروشگاه های لوازم اداری تهیه کنید. توصیه می شود به همراه دمنده هوا، نی مخصوص را نیز خریداری کنید تا بتوانید به طورموثرتری به پاکسازی بلندگوی گوشی بپردازید. همچنین می توانید در صورت مواجه شدن با هرگونه اختلال در اسپیکر موبایل به تکنسین های ماهر واحد تعمیرات نمایندگی رسمی موبایل سامسونگ مراجعه نمایید. 

 

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =