جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت لرزش یخچال سامسونگ

لرزش یخچال سامسونگ اکثرا هنگامی اتفاق می افتد که محل نصب دستگاه شیب دار بوده یا پایه ها به خوبی تراز نشده باشند. به همین دلیل ضروری است که با استفاده از ابزارهای مخصوص تراز کردن، پایه ها را تنظیم کرده و یخچال را در محلی صاف و مسطح قرار دهید تا بدون هیچ گونه لقی کار کند. علاوه بر تراز نبودن، عوامل دیگری مانند خرابی قطعات مختلف نیز موجب بروز مشکل لرزش یخچال samsung می شوند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لرزش یخچال سامسونگ

مهم ترین دلایل لرزش یخچال سامسونگ چیست؟

لرزش یخچال سامسونگ به علل مختلفی اتفاق می افتد که لازم است توسط کارشناس تعمیر یخچال سامسونگ بررسی شود، اصلی ترین دلایل لرزش یخچال سامسونگ عبارتند از:

کثیف شدن کویل‌ های کندانسور

کویل‌ های کندانسور که در پشت یخچال تعبیه شده اند، موظف هستند که مایع خنک ‌کننده را به دستگاه منتقل کنند. به مرور زمان گرد و خاک و آلودگی های محیطی روی کویل‌ ها تجمع می یابند که این موضوع انتقال مایع خنک ‌کننده را تحت تاثیر قرار می دهد. در این شرایط موتور یخچال برای تأمین سرمای مورد نیاز با شدت بیشتری کار می کند که منجر به ایجاد ارتعاش خواهد شد.

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است که حداقل سالی یک مرتبه یخچال سامسونگ را از برق بکشید. سپس توسط یک جاروبرقی گرد و غبار روی سیم پیچ ‌های کندانسور را تمیز نمایید و بعد با یک پارچه مرطوب کویل ها را به دقت پاک‌ کنید.

خرابی کمپرسور یخچال

معمولا هنگامی که می خواهید یخچال را روشن و خاموش نمایید، کمپرسور با صدای آرام شروع به لرزش می کند که این امر کاملا طبیعی است. اما اگر ارتعاش دستگاه شدید و همراه با صدای بلند باشد، به احتمال زیاد این بخش خراب شده است.  

در چنین مواقعی باید برای رفع مشکل لرزش یخچال سامسونگ از یک‌ تکنسین ماهر بخواهید که کمپرسور را بررسی، تعمیر یا تعویض نماید. اقدام دیگری که می توانید در این رابطه انجام دهید، پیچاندن کمپرسور با مواد عایق همچون فوم یا لاستیک است. این کار علاوه بر این که کمک می کند لرزش ها به میزان زیادی کاهش یابد، باعث کمتر شدن صداهای آزار دهنده ناشی از کار کردن کمپرسور نیز می گردد.

صدمه دیدن المنت گرمایشی یخ‌ زدایی

المنت گرمایشی یخ‌ زدایی یکی از اجزای مهم یخچال است که جلوی تولید بیش از حد یخ را در بخش یخ ساز می گیرد. در صورتی که این که این قطعه ایراد پیدا کند، مقداری یخ اضافی در دستگاه تولید شده که مانع از عملکرد صحیح فن می شود. علاوه بر آن در اثر تماس این یخ ها با توربین فن، یخچال دچار لرزش خواهد شد.

برای اطمینان یافتن از سلامت المنت گرمایشی یخ‌ زدایی کارشناسان نمایندگی سامسونگ سنسورهای دما را چک می کنند. به این نحو که توسط اهم متر اتصالات بخش المنت را مورد بررسی قرار داده و در صورت خرابی آن را تعویض می نمایند.

آسیب دیدن سنسورهای دما

سنسورهای دما وظیفه دارند که دمای محفظه‌ یخچال را تنظیم کنند، همچنین المنت گرمایشی را پس از چرخه یخ زدایی خاموش نمایند. حال اگر این حسگرها صدمه ببینند، عملکرد فن مختل شده و میزان بیشتری یخ تولید می شود؛ این امر نیز در نهایت لرزش یخچال سامسونگ را به دنبال دارد.

یکی از سنسورهای دما در نزدیکی بخش تبخیر کننده و دیگری در حفره فریزر قرار گرفته اند. برای این که بفهمید ایراد از جانب سنسور است یا نه، باید پس از پیدا کردن محل آن عملکرد قطعه را از طریق اهم متر بررسی نمایید.

به این صورت که پس از جداسازی اتصالات، دو سر اهم متر را به دو بخش ترمینال سنسور بزنید. سپس عددی را که اهم متر نشان می دهد با عدد توصیه شده از سوی کمپانی سامسونگ مقایسه کنید. چنانچه این اعداد یکی نبودند، بیانگر آن است که حسگر خراب شده و باید تعویض شود.

خراب شدن یخ ساز

معمولا هنگامی که یخ ساز مشغول تولید یخ است، اندکی لرزش در یخچال به وجود می آید. البته هنگامی که در اثر قطع و وصلی سیم یخ ساز، این قطعه خراب شود، شدت ارتعاشات افزایش یافته و لازم است که اقدامات لازم برای تعمیر یخساز یخچال سامسونگ یا تعویض آن انجام گیرد.

لرزش و صدای یخچال

قدیمی بودن یخچال

همان طور که گفته شد، از جمله دلایل لرزش یخچال سامسونگ آسیب دیدن یخ ساز و کمپرسور است. حال اگر عمر دستگاه بالای ده سال باشد، میزان تکان‌ ها به مراتب بیشتر می شود. بنابراین اگر یخچال شما قدیمی است و بودجه کافی برای تعویض آن ندارید، می توانید با چسباندن پد لاستیکی یا فوم به دیوار و پشت یخچال از لرزیدن آن جلوگیری کنید.  

تراز نبودن یخچال

چنانچه دستگاه به خوبی تراز نشده باشد،ـ پایه های آن حرکت کرده و تکان هایی را ایجاد می کنند. برای رفع این مشکل باید ارتفاع پایه های یخچال را به کمک ترازهای مخصوص تنظیم نمایید.

خرابی مادربرد  یخچال

مادربرد یکی از قطعات مهم یخچال است که وظیفه دارد دمای درون کابین را تنظیم کند. در صورتی که مادربرد خراب شود، دستگاه بدون وقفه کار می کند و کاهش دمای ناشی از این کارکرد مداوم باعث تولید مقادیر زیادی یخ‌ می شود. سپس یخ های اضافه به فن برخورد کرده و آن را به لرزش در می آورند. در این حالت باید از یک کارشناس‌ کارکشته بخواهید که یخچال را بررسی و تعمیر نماید.  

مراحل عیب یابی و رفع مشکل لرزش يخچال

به منظور عیب یابی و برطرف کردن مشکل لرزش یخچال سامسونگ باید مطابق مراحل زیر عمل کنید:

بررسی لولاهای درب

از آنجا که درب یخچال در طول روز بارها باز و بسته می شود، به تدریج لولاهای درب خراب یا شل می گردند. بنابراین باید در وهله اول درب دستگاه را باز کنید و پیچ های آن را محکم نمایید تا لرزش ها از بین بروند.

تراز کردن سینی تخلیه

سینی تخلیه یخچال که آب های اضافه یخچال را جمع آوری می کند، طوری قرار گرفته که با هیچ یک از قسمت های دستگاه تماس نداشته باشند. اگر سینی تخلیه جابجا شود، به بدنه یخچال برخورد کرده و باعث ارتعاش آن می گردد. بنابراین باید سینی را به گونه ای تنظیم نمایید که در اطراف آن به اندازه کافی فضای خالی وجود داشته باشد.

تراز کردن یخچال

ممکن است که به مرور زمان یخچال جابجا شده و پایه های آن از حالت تراز خارج شود. در این حالت به خاطر حرکت کمپرسور و فن‌ ها تکان های ریزی در وسیله به وجود می آید. البته به خاطر این که کمپرسور در یک سمت دستگاه تعبیه شده، این ارتعاشات بیشتر در یک طرف محسوس هستند. در این هنگام به منظور برطرف کردن لرزش یخچال سامسونگ باید ارتفاع پایه های آن را تنظیم کنید. به این صورت که با چرخاندن پایه ها در جهت چپ ارتفاع آن ها را افزایش دهید و بالعکس.

بررسی کمپرسور و فن کندانسور و محکم کردن پیچ آن ها

اگر صداهای ناشی از لرزش یخچال از قسمت پشت آن شنیده شود، نشان دهنده خرابی کمپرسور یا فن کندانسور است.  برای این که بفهمید دقیقا کدام یک از این قطعات ایراد پیدا کرده اند، باید دستگاه را از دیوار فاصله دهید. سپس برق فن کندانسور را با کشیدن کانکتور پلاستیکی سفید آن قطع کنید. چنانچه دیدید که دستگاه هنوز هم لرزش دارد، ایراد از جانب کمپرسور است؛ پس باید پیچ های آن را محکم نمایید.  

تمیز کردن کمپرسور و کندانسور

به مرور زمان مقادیر زیادی گرد و غبار روی سیم پیچ ‌های مربوط به کندانسور و کمپرسور جمع شده، لذا این قسمت ها در دفع گرما ناموفق عمل می کنند. در چنین شرایطی دستگاه برای جبران کمبود سرما با شدت بیشتری کار می کند، لذا فشار مضاعفی بر آن وارد شده که لرزش یخچال سامسونگ را به دنبال دارد.‌ برای رفع این مشکل باید با استفاده از برس های مخصوص یا پارچه سیم‌ پیچ ها را تمیز نمایید.

از بین بردن یخ ‌های اضافی

فن اواپراتور وظیفه دارد که هوای سرد را به درون یخچال پمپاژ کند، اما با انباشته شدن یخ روی فن، این قطعه نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. اگر مشاهده کردید یخ ساز کار می‌ کند، اما از یخچال صدای وزوز شنیده می شود، باید فن اواپراتور را چک نمایید و در صورت تجمع یخ، دستگاه را از برق بکشید تا یخ ها ذوب شوند.

بررسی لوله آب یخ ساز  برای رفع لرزش یخچال samsung

گاهی اوقات لرزش یخچال samsung ناشی از عدم تامین آب مورد نیاز برای یخ ساز است. بنابراین چنانچه لرزش و صداهای اضافه را پس از پایان فرآیند یخ سازی مشاهده کردید، باید لوله آب یخ ساز را چک نمایید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 9 =